V roce 1952 vznikla na VŠCHT Praha katedra tělesné výchovy jako nedílná součást výchovně vzdělávacího procesu vysokých škol. Úkolem bylo zajistit povinnou tělesnou výchovu, pořádat zimní a letní výcvikové kurzy, spolupracovat s vedením školy při vytváření programů zajišťujících harmonický rozvoj vysokoškolské mládeže a v neposlední řadě vybudovat pracovní kolektiv učitelů katedry, kteří by byli na potřebné odborné a pedagogické úrovni.
V začátcích se katedra zaměřila na plavání, gymnastiku a lehkoatletickou průpravu s prvky sportovních her. Vyvrcholením povinné výuky byly zimní a letní výcvikové kurzy. Po zavedení fakultativní tělesné výchovy (r.1954) se nabídka sportů rozšířila o kanoistiku, tenis, atletiku a vodní slalom. Cílem bylo získat co největší počet studentů pro pravidelnou tělovýchovnou aktivitu v návaznosti na povinnou tělesnou výchovu. V těchto letech měla VŠCHT až 35% studentů zařazených do fakultativní tělesné výchovy. Rozvoj vysokých škol si vyžádal kvalitativní změny v tělesné výchově, zejména v oblasti výkonnostního sportu. Tím se vytvořily předpoklady pro obnovení tradic vysokoškolského sportu ve formě sportovních přeborů vysokých škol. V ústřední sportovní komisi MŠK, která je řídila, byli také učitelé naší KTV: L.Tráva, O.Maška a Z.Malý. Postupem času se učitelé katedry specializovali na jedno až dvě sportovní odvětví. Začaly se zakládat oddíly pod VŠTJ Chemie Praha. Tím byla zahájena spolupráce mezi katedrou a VŠTJ, která trvá do dnešních dnů.
Naše škola organizovala v minulosti řadu oblastních přeborů a to v odbíjené, košíkové, plavání, judu, tenisu, lyžování a vodním slalomu. Pořádali jsme i První akademické mistrovství ve vodním slalomu (1966) a softbalu (1976), dále Akademické mistrovství v atletice(1978) a běhu na lyžích (1980).
Mezi tradiční a jistě i nejoblíbenější tělovýchovné akce patřily letní kurzy na tábořišti VŠCHT v Červené nad Vltavou , které s určitými obměnami přetrvávají do dnešních dnů. Dále KTV ve spolupráci s VŠTJ pořádá v oboře Hvězda tradiční „Běh Chemiků“, kde se uskutečnilo již 46 ročníků.
Mezi pracovníky KTV, kteří se významně zasloužili o rozvoj katedry patří:
Doc.Ladislav Tráva –zaměřený na základní tělesnou výchovu a kanoistiku.V letech 1961-81 člen redakční rady Tělovýchovného sborníku. Vedoucí katedry v letech 1952-80,
Mgr. Jaroslav Šilhavý-zaměřený na softbal a tenis. V letech 1953-63 vedoucí oddělení tělesné výchovy a sportu MSS a člen výkonného výboru FISU. Nositel mnoha TV vyznamenání včetně Rytířského řádu zásluh o TVS (Francie) a Čestného GTO I.stupně (SSSR).Trenér softbalu I.stupně
Doc. PhDr.Jaromír Horák, CSc – zaměřený na volejbal a lední hokej. V letech 1968 – 72 vedoucí realizačního týmu olympijského volejbalového družstva mužů ČSSR, předseda trenérsko-metodické komise a člen představenstva Výboru volejbalového svazu ČSTV
Mgr.Květoslav Jech –zaměřený na vodní slalom a lyžování. V letech 1968-72 trenér olympijského družstva vodních slalomářů ČSSR. Předseda subkomise vodního slalomu a sjezdu Výboru vysokoškolského sportu ČSTV. Lyžařský cvičitel I.třídy.
Na vytváření bohatých sportovních tradic VŠCHT však nemá zásluhu pouze KTV. Je to výsledek velké podpory všech dosavadních rektorů, akademických pracovníků, profesorů a docentů, ale i významných sportovců z řad zaměstnanců školy.
V současné době KTV prošla personálními změnami. Došlo ke zúžení kolektivu učitelů, přesto KTV ve spolupráci s vedením VŠCHT Praha udržuje a rozvíjí tělesnou výchovu a navazuje tak na bohaté tělovýchovné a sportovní tradice školy.
Roku 2017 vzniká ústav tělesné výchovy a sportu.
Zpracovali: Mgr. Martin Mašek
Mgr. Pavel Bakule